E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verniwwel-en vernebeln (D)brouiller, embrumer (F)
Stammformen verNoneverniwwel-tverniwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverNone
duverNone
hien/si,hatt/etverniwwel-t
mirverNone
dirverNone
siverNone
Pass compos
echhuverniwwel-t
duhuesverniwwel-t
hien/si,hatt/ethuetverniwwel-t
mirhuverniwwel-t
dirhuttverniwwel-t
sihuverniwwel-t
Plus-que-parfait
echhatverniwwel-t
duhasverniwwel-t
hien/si,hatt/ethatverniwwel-t
mirhateverniwwel-t
dirhatverniwwel-t
sihateverniwwel-t
Futur I
echwäert verniwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verniwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverniwwel-en
dugéifsverniwwel-en
hien/si,hatt/etgéifverniwwel-en
mirgéifeverniwwel-en
dirgéiftverniwwel-en
sigéifeverniwwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverniwwel-t
duhssverniwwel-t
hien/si,hatt/ethttverniwwel-t
mirhätteverniwwel-t
dirhttverniwwel-t
sihätteverniwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverNone!
PlurielverNone!
verniwwel-t
verniwwel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anniwwel-enmniwwel-enniwwel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles