E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

niwwelen nebeln (D)avoir du brouillard (F)
Stammformen niwwelenniwweltgeniwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
ech
du
hien/si,hatt/etniwwelt
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetgeniwwelt
mir  
dir  
sihugeniwwelt
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatgeniwwelt
mir  
dir  
sihategeniwwelt
Futur I
echwäert niwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geniwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifniwwelen
dugéifsniwwelen
hien/si,hatt/etgéifniwwelen
mirgéifenniwwelen
dirgéiftniwwelen
sigéifenniwwelen
Conditionnel Pass compos
ech  
du  
ethttgeniwwelt
mir  
dir  
sihättegeniwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
geniwwelt
niwwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anniwwelenmniwwelenverniwwelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles