E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmblieder-en umblättern (D)tourner la page (F)to turn (over) (E)
Stammformen ėmblieder-enblieder-t ėmėmge-blieder-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblieder-en ėm
dublieder-s ėm
hien/si,hatt/etblieder-t ėm
mirblieder-en ėm
dirblieder-t ėm
siblieder-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-blieder-t
duhuesėmge-blieder-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-blieder-t
mirhunnėmge-blieder-t
dirhuttėmge-blieder-t
sihunnėmge-blieder-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-blieder-t
duhasėmge-blieder-t
hien/si,hatt/ethatėmge-blieder-t
mirhatenėmge-blieder-t
dirhatėmge-blieder-t
sihatenėmge-blieder-t
Futur I
echwäert ėmblieder-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-blieder-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmblieder-en
dugéifsėmblieder-en
hien/si,hatt/etgéifėmblieder-en
mirgéifenėmblieder-en
dirgéiftėmblieder-en
sigéifenėmblieder-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-blieder-t
duhässėmge-blieder-t
hien/si,hatt/ethättėmge-blieder-t
mirhättenėmge-blieder-t
dirhättėmge-blieder-t
sihättenėmge-blieder-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblieder ėm!
Plurielblieder-t ėm!
ėmge-blieder-t
ėmblieder-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
blieder-enduerchblieder-enofblieder-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles