E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

normen normieren (D)normer (F)
Stammformen normennormtgenormt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnormen
dunorms
hien/si,hatt/etnormt
mirnormen
dirnormt
sinormen
Pass compos
echhugenormt
duhuesgenormt
hien/si,hatt/ethuetgenormt
mirhugenormt
dirhuttgenormt
sihugenormt
Plus-que-parfait
echhatgenormt
duhasgenormt
hien/si,hatt/ethatgenormt
mirhategenormt
dirhatgenormt
sihategenormt
Futur I
echwäert normen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genormt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnormen
dugéifsnormen
hien/si,hatt/etgéifnormen
mirgéifennormen
dirgéiftnormen
sigéifennormen
Conditionnel Pass compos
echhttgenormt
duhssgenormt
hien/si,hatt/ethttgenormt
mirhättegenormt
dirhttgenormt
sihättegenormt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernorm!
Plurielnormt!
genormt
normen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles