E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nujelen nuscheln (D)brdouiller (F)
Stammformen nujelennujeltgenujelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnujelen
dunujels
hien/si,hatt/etnujelt
mirnujelen
dirnujelt
sinujelen
Pass compos
echhugenujelt
duhuesgenujelt
hien/si,hatt/ethuetgenujelt
mirhugenujelt
dirhuttgenujelt
sihugenujelt
Plus-que-parfait
echhatgenujelt
duhasgenujelt
hien/si,hatt/ethatgenujelt
mirhategenujelt
dirhatgenujelt
sihategenujelt
Futur I
echwäert nujelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genujelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnujelen
dugéifsnujelen
hien/si,hatt/etgéifnujelen
mirgéifennujelen
dirgéiftnujelen
sigéifennujelen
Conditionnel Pass compos
echhttgenujelt
duhssgenujelt
hien/si,hatt/ethttgenujelt
mirhättegenujelt
dirhttgenujelt
sihättegenujelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernujel!
Plurielnujelt!
genujelt
nujelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles