E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nurelen
Stammformen nurelennureltgenurelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnurelen
dunurels
hien/si,hatt/etnurelt
mirnurelen
dirnurelt
sinurelen
Pass compos
echhugenurelt
duhuesgenurelt
hien/si,hatt/ethuetgenurelt
mirhugenurelt
dirhuttgenurelt
sihugenurelt
Plus-que-parfait
echhatgenurelt
duhasgenurelt
hien/si,hatt/ethatgenurelt
mirhategenurelt
dirhatgenurelt
sihategenurelt
Futur I
echwäert nurelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert genurelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnurelen
dugéifsnurelen
hien/si,hatt/etgéifnurelen
mirgéifennurelen
dirgéiftnurelen
sigéifennurelen
Conditionnel Pass compos
echhttgenurelt
duhssgenurelt
hien/si,hatt/ethttgenurelt
mirhättegenurelt
dirhttgenurelt
sihättegenurelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernurel!
Plurielnurelt!
genurelt
nurelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles