E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech obstin-éier-en obstinieren (D)obstiner (F)
Stammformen sech obstin-éier-enobstin-éier-t sech sech obstin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echobstin-éier-e mech
duobstin-éier-s dech
hien/si,hatt/etobstin-éier-t sech
mirobstin-éier-en eis
dirobstin-éier-t iech
siobstin-éier-e sech
Passé composé
echhumechobstin-éier-t
duhuesdechobstin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechobstin-éier-t
mirhunneisobstin-éier-t
dirhuttiechobstin-éier-t
sihusechobstin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechobstin-éier-t
duhasdechobstin-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechobstin-éier-t
mirhateneisobstin-éier-t
dirhatiechobstin-éier-t
sihatesechobstin-éier-t
Futur I
echwäert obstin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert obstin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifobstin-éier-en
dugéifsobstin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifobstin-éier-en
mirgéifenobstin-éier-en
dirgéiftobstin-éier-en
sigéifenobstin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechobstin-éier-t
duhässdechobstin-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechobstin-éier-t
mirhätteneisobstin-éier-t
dirhättiechobstin-éier-t
sihättesechobstin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierobstin-éierdech!
Plurielobstin-éier-tiech!
obstin-éier-t
obstin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles