E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

octroy-éier-en einräumen, genehmigen (D)octroyer (F)
Stammformen octroy-éier-enoctroy-éier-toctroy-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten oktroyéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echoctroy-éier-en
duoctroy-éier-s
hien/si,hatt/etoctroy-éier-t
miroctroy-éier-en
diroctroy-éier-t
sioctroy-éier-en
Passé composé
echhunnoctroy-éier-t
duhuesoctroy-éier-t
hien/si,hatt/ethuetoctroy-éier-t
mirhunnoctroy-éier-t
dirhuttoctroy-éier-t
sihunnoctroy-éier-t
Plus-que-parfait
echhatoctroy-éier-t
duhasoctroy-éier-t
hien/si,hatt/ethatoctroy-éier-t
mirhatenoctroy-éier-t
dirhatoctroy-éier-t
sihatenoctroy-éier-t
Futur I
echwäert octroy-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert octroy-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoctroy-éier-en
dugéifsoctroy-éier-en
hien/si,hatt/etgéifoctroy-éier-en
mirgéifenoctroy-éier-en
dirgéiftoctroy-éier-en
sigéifenoctroy-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättoctroy-éier-t
duhässoctroy-éier-t
hien/si,hatt/ethättoctroy-éier-t
mirhättenoctroy-éier-t
dirhättoctroy-éier-t
sihättenoctroy-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieroctroy-éier!
Plurieloctroy-éier-t!
octroy-éier-t
octroy-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles