E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

onan-éier-en onanieren (D)onaner (F)
Stammformen onan-éier-enonan-éier-tonan-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echonan-éier-en
duonan-éier-s
hien/si,hatt/etonan-éier-t
mironan-éier-en
dironan-éier-t
sionan-éier-en
Passé composé
echhunnonan-éier-t
duhuesonan-éier-t
hien/si,hatt/ethuetonan-éier-t
mirhunnonan-éier-t
dirhuttonan-éier-t
sihunnonan-éier-t
Plus-que-parfait
echhatonan-éier-t
duhasonan-éier-t
hien/si,hatt/ethatonan-éier-t
mirhatenonan-éier-t
dirhatonan-éier-t
sihatenonan-éier-t
Futur I
echwäert onan-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert onan-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifonan-éier-en
dugéifsonan-éier-en
hien/si,hatt/etgéifonan-éier-en
mirgéifenonan-éier-en
dirgéiftonan-éier-en
sigéifenonan-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättonan-éier-t
duhässonan-éier-t
hien/si,hatt/ethättonan-éier-t
mirhättenonan-éier-t
dirhättonan-éier-t
sihättenonan-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieronan-éier!
Plurielonan-éier-t!
onan-éier-t
onan-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles