E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beonroueg-en berunruhigen (D)inquiter, alarmer (F)
Stammformen beonroueg-enbeonroueg-tbeonroueg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeonroueg-en
dubeonroueg-s
hien/si,hatt/etbeonroueg-t
mirbeonroueg-en
dirbeonroueg-t
sibeonroueg-en
Pass compos
echhubeonroueg-t
duhuesbeonroueg-t
hien/si,hatt/ethuetbeonroueg-t
mirhubeonroueg-t
dirhuttbeonroueg-t
sihubeonroueg-t
Plus-que-parfait
echhatbeonroueg-t
duhasbeonroueg-t
hien/si,hatt/ethatbeonroueg-t
mirhatebeonroueg-t
dirhatbeonroueg-t
sihatebeonroueg-t
Futur I
echwäert beonroueg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beonroueg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeonroueg-en
dugéifsbeonroueg-en
hien/si,hatt/etgéifbeonroueg-en
mirgéifebeonroueg-en
dirgéiftbeonroueg-en
sigéifebeonroueg-en
Conditionnel Pass compos
echhttbeonroueg-t
duhssbeonroueg-t
hien/si,hatt/ethttbeonroueg-t
mirhättebeonroueg-t
dirhttbeonroueg-t
sihättebeonroueg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeonroueg!
Plurielbeonroueg-t!
beonroueg-t
beonroueg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles