E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

orakelen orakeln (D)prophtiser (F)
Stammformen orakelenorakeltgeorakelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echorakelen
duorakels
hien/si,hatt/etorakelt
mirorakelen
dirorakelt
siorakelen
Pass compos
echhugeorakelt
duhuesgeorakelt
hien/si,hatt/ethuetgeorakelt
mirhugeorakelt
dirhuttgeorakelt
sihugeorakelt
Plus-que-parfait
echhatgeorakelt
duhasgeorakelt
hien/si,hatt/ethatgeorakelt
mirhategeorakelt
dirhatgeorakelt
sihategeorakelt
Futur I
echwäert orakelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert georakelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiforakelen
dugéifsorakelen
hien/si,hatt/etgéiforakelen
mirgéifenorakelen
dirgéiftorakelen
sigéifenorakelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeorakelt
duhssgeorakelt
hien/si,hatt/ethttgeorakelt
mirhättegeorakelt
dirhttgeorakelt
sihättegeorakelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierorakel!
Plurielorakelt!
georakelt
orakelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles