E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

orakel-en orakeln (D)prophtiser (F)
Stammformen orakel-enorakel-tge-orakel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echorakel-en
duorakel-s
hien/si,hatt/etorakel-t
mirorakel-en
dirorakel-t
siorakel-en
Pass compos
echhuge-orakel-t
duhuesge-orakel-t
hien/si,hatt/ethuetge-orakel-t
mirhuge-orakel-t
dirhuttge-orakel-t
sihuge-orakel-t
Plus-que-parfait
echhatge-orakel-t
duhasge-orakel-t
hien/si,hatt/ethatge-orakel-t
mirhatege-orakel-t
dirhatge-orakel-t
sihatege-orakel-t
Futur I
echwäert orakel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-orakel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiforakel-en
dugéifsorakel-en
hien/si,hatt/etgéiforakel-en
mirgéifenorakel-en
dirgéiftorakel-en
sigéifenorakel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-orakel-t
duhssge-orakel-t
hien/si,hatt/ethttge-orakel-t
mirhättege-orakel-t
dirhttge-orakel-t
sihättege-orakel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierorakel!
Plurielorakel-t!
ge-orakel-t
orakel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles