E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verordonn-éier-en verordnen (D)ordonner (F)
Stammformen verordonn-éier-enverordonn-éier-tverordonn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverordonn-éier-en
duverordonn-éier-s
hien/si,hatt/etverordonn-éier-t
mirverordonn-éier-en
dirverordonn-éier-t
siverordonn-éier-en
Passé composé
echhuverordonn-éier-t
duhuesverordonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetverordonn-éier-t
mirhuverordonn-éier-t
dirhuttverordonn-éier-t
sihuverordonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatverordonn-éier-t
duhasverordonn-éier-t
hien/si,hatt/ethatverordonn-éier-t
mirhateverordonn-éier-t
dirhatverordonn-éier-t
sihateverordonn-éier-t
Futur I
echwäert verordonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verordonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverordonn-éier-en
dugéifsverordonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifverordonn-éier-en
mirgéifeverordonn-éier-en
dirgéiftverordonn-éier-en
sigéifeverordonn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättverordonn-éier-t
duhässverordonn-éier-t
hien/si,hatt/ethättverordonn-éier-t
mirhätteverordonn-éier-t
dirhättverordonn-éier-t
sihätteverordonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverordonn-éier!
Plurielverordonn-éier-t!
verordonn-éier-t
verordonn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ordonn-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles