E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ordonn-éier-en anordnen, befehlen (D)ordonner (F)
Stammformen ordonn-éier-enordonn-éier-tordonn-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echordonn-éier-en
duordonn-éier-s
hien/si,hatt/etordonn-éier-t
mirordonn-éier-en
dirordonn-éier-t
siordonn-éier-en
Passé composé
echhunnordonn-éier-t
duhuesordonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetordonn-éier-t
mirhunnordonn-éier-t
dirhuttordonn-éier-t
sihunnordonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatordonn-éier-t
duhasordonn-éier-t
hien/si,hatt/ethatordonn-éier-t
mirhatenordonn-éier-t
dirhatordonn-éier-t
sihatenordonn-éier-t
Futur I
echwäert ordonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ordonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifordonn-éier-en
dugéifsordonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifordonn-éier-en
mirgéifenordonn-éier-en
dirgéiftordonn-éier-en
sigéifenordonn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättordonn-éier-t
duhässordonn-éier-t
hien/si,hatt/ethättordonn-éier-t
mirhättenordonn-éier-t
dirhättordonn-éier-t
sihättenordonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierordonn-éier!
Plurielordonn-éier-t!
ordonn-éier-t
ordonn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verordonn-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles