E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

oxygenéieren mit Sauerstoff anreichern (D)oxygéner (F)
Stammformen oxygenéierenoxygenéiertoxygenéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echoxygenéieren
duoxygenéiers
hien/si,hatt/etoxygenéiert
miroxygenéieren
diroxygenéiert
sioxygenéieren
Passé composé
echhunnoxygenéiert
duhuesoxygenéiert
hien/si,hatt/ethuetoxygenéiert
mirhunnoxygenéiert
dirhuttoxygenéiert
sihunnoxygenéiert
Plus-que-parfait
echhatoxygenéiert
duhasoxygenéiert
hien/si,hatt/ethatoxygenéiert
mirhatenoxygenéiert
dirhatoxygenéiert
sihatenoxygenéiert
Futur I
echwäert oxygenéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert oxygenéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifoxygenéieren
dugéifsoxygenéieren
hien/si,hatt/etgéifoxygenéieren
mirgéifenoxygenéieren
dirgéiftoxygenéieren
sigéifenoxygenéieren
Conditionnel Passé composé
echhättoxygenéiert
duhässoxygenéiert
hien/si,hatt/ethättoxygenéiert
mirhättenoxygenéiert
dirhättoxygenéiert
sihättenoxygenéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieroxygenéier!
Plurieloxygenéiert!
oxygenéiert
oxygenéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles