E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pacht-en pachten (D)affermer (F)
Stammformen pacht-enpach-tge-pach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten puechten
Indikativ Aktiv
Prsent
echpacht-en
dupacht-s
hien/si,hatt/etpach-t
mirpacht-en
dirpach-t
sipacht-en
Pass compos
echhuge-pach-t
duhuesge-pach-t
hien/si,hatt/ethuetge-pach-t
mirhuge-pach-t
dirhuttge-pach-t
sihuge-pach-t
Plus-que-parfait
echhatge-pach-t
duhasge-pach-t
hien/si,hatt/ethatge-pach-t
mirhatege-pach-t
dirhatge-pach-t
sihatege-pach-t
Futur I
echwäert pacht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-pach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpacht-en
dugéifspacht-en
hien/si,hatt/etgéifpacht-en
mirgéifepacht-en
dirgéiftpacht-en
sigéifepacht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-pach-t
duhssge-pach-t
hien/si,hatt/ethttge-pach-t
mirhättege-pach-t
dirhttge-pach-t
sihättege-pach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpacht!
Plurielpach-t!
ge-pach-t
pacht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verpacht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles