E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auspäif-en auspfeifen (D)siffler, huer (F)
Stammformen auspäif-enpäif-t ausausge-paff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpäif-en aus
dupäif-s aus
hien/si,hatt/etpäif-t aus
mirpäif-en aus
dirpäif-t aus
sipäif-en aus
Passé composé
echhunnausge-paff
duhuesausge-paff
hien/si,hatt/ethuetausge-paff
mirhunnausge-paff
dirhuttausge-paff
sihunnausge-paff
Plus-que-parfait
echhatausge-paff
duhasausge-paff
hien/si,hatt/ethatausge-paff
mirhatenausge-paff
dirhatausge-paff
sihatenausge-paff
Futur I
echwäert auspäif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-paff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauspäif-en
dugéifsauspäif-en
hien/si,hatt/etgéifauspäif-en
mirgéifenauspäif-en
dirgéiftauspäif-en
sigéifenauspäif-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-paff
duhässausge-paff
hien/si,hatt/ethättausge-paff
mirhättenausge-paff
dirhättausge-paff
sihättenausge-paff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpäif aus!
Plurielpäif-t aus!
ausge-paff
auspäif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nopäif-enofpäif-enpäif-enzeréckpäif-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles