E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckpäif-en zurückpfeifen (D)répliquer en sifflant, siffler en retour (F)
Stammformen zeréckpäif-enpäif-t zeréckzeréckge-paff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpäif-en zeréck
dupäif-s zeréck
hien/si,hatt/etpäif-t zeréck
mirpäif-en zeréck
dirpäif-t zeréck
sipäif-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-paff
duhueszeréckge-paff
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-paff
mirhunnzeréckge-paff
dirhuttzeréckge-paff
sihunnzeréckge-paff
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-paff
duhaszeréckge-paff
hien/si,hatt/ethatzeréckge-paff
mirhatenzeréckge-paff
dirhatzeréckge-paff
sihatenzeréckge-paff
Futur I
echwäert zeréckpäif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-paff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckpäif-en
dugéifszeréckpäif-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckpäif-en
mirgéifenzeréckpäif-en
dirgéiftzeréckpäif-en
sigéifenzeréckpäif-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-paff
duhässzeréckge-paff
hien/si,hatt/ethättzeréckge-paff
mirhättenzeréckge-paff
dirhättzeréckge-paff
sihättenzeréckge-paff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpäif zeréck!
Plurielpäif-t zeréck!
zeréckge-paff
zeréckpäif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auspäif-ennopäif-enofpäif-enpäif-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles