E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

päifen pfeifen (D)siffler (F)whistle (E)
Stammformen päifenpäiftgepaff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpäifen
dupäifs
hien/si,hatt/etpäift
mirpäifen
dirpäift
sipäifen
Passé composé
echhugepaff
duhuesgepaff
hien/si,hatt/ethuetgepaff
mirhugepaff
dirhuttgepaff
sihugepaff
Plus-que-parfait
echhatgepaff
duhasgepaff
hien/si,hatt/ethatgepaff
mirhategepaff
dirhatgepaff
sihategepaff
Futur I
echwäert päifen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepaff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpäifen
dugéifspäifen
hien/si,hatt/etgéifpäifen
mirgéifepäifen
dirgéiftpäifen
sigéifepäifen
Conditionnel Passé composé
echhättgepaff
duhässgepaff
hien/si,hatt/ethättgepaff
mirhättegepaff
dirhättgepaff
sihättegepaff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpäif!
Plurielpäift!
gepaff
päifen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auspäifennopäifenofpäifenzeréckpäifen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles