E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

päif-en pfeifen (D)siffler (F)whistle (E)
Stammformen päif-enpäif-tge-paff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpäif-en
dupäif-s
hien/si,hatt/etpäif-t
mirpäif-en
dirpäif-t
sipäif-en
Passé composé
echhuge-paff
duhuesge-paff
hien/si,hatt/ethuetge-paff
mirhuge-paff
dirhuttge-paff
sihuge-paff
Plus-que-parfait
echhatge-paff
duhasge-paff
hien/si,hatt/ethatge-paff
mirhatege-paff
dirhatge-paff
sihatege-paff
Futur I
echwäert päif-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-paff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpäif-en
dugéifspäif-en
hien/si,hatt/etgéifpäif-en
mirgéifepäif-en
dirgéiftpäif-en
sigéifepäif-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-paff
duhässge-paff
hien/si,hatt/ethättge-paff
mirhättege-paff
dirhättge-paff
sihättege-paff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpäif!
Plurielpäif-t!
ge-paff
päif-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auspäif-ennopäif-enofpäif-enzeréckpäif-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles