E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

parad-éier-en paradieren (D)parader (F)
Stammformen parad-éier-enparad-éier-tparad-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparad-éier-en
duparad-éier-s
hien/si,hatt/etparad-éier-t
mirparad-éier-en
dirparad-éier-t
siparad-éier-en
Passé composé
echsiparad-éier-t
dubassparad-éier-t
hien/si,hatt/etassparad-éier-t
mirsiparad-éier-t
dirsiddparad-éier-t
sisiparad-éier-t
Plus-que-parfait
echwarparad-éier-t
duwaarsparad-éier-t
hien/si,hatt/etwarparad-éier-t
mirwareparad-éier-t
dirwaartparad-éier-t
siwareparad-éier-t
Futur I
echwäert parad-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert parad-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparad-éier-en
dugéifsparad-éier-en
hien/si,hatt/etgéifparad-éier-en
mirgéifeparad-éier-en
dirgéiftparad-éier-en
sigéifeparad-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierparad-éier-t
duwiersparad-éier-t
hien/si,hatt/etwierparad-éier-t
mirwiereparad-éier-t
dirwiertparad-éier-t
siwiereparad-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparad-éier!
Plurielparad-éier-t!
parad-éier-t
parad-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles