E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

paraphraséieren paraphrasieren (D)paraphraser (F)
Stammformen paraphraséierenparaphraséiertparaphraséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparaphraséieren
duparaphraséiers
hien/si,hatt/etparaphraséiert
mirparaphraséieren
dirparaphraséiert
siparaphraséieren
Passé composé
echhuparaphraséiert
duhuesparaphraséiert
hien/si,hatt/ethuetparaphraséiert
mirhuparaphraséiert
dirhuttparaphraséiert
sihuparaphraséiert
Plus-que-parfait
echhatparaphraséiert
duhasparaphraséiert
hien/si,hatt/ethatparaphraséiert
mirhateparaphraséiert
dirhatparaphraséiert
sihateparaphraséiert
Futur I
echwäert paraphraséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert paraphraséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparaphraséieren
dugéifsparaphraséieren
hien/si,hatt/etgéifparaphraséieren
mirgéifeparaphraséieren
dirgéiftparaphraséieren
sigéifeparaphraséieren
Conditionnel Passé composé
echhättparaphraséiert
duhässparaphraséiert
hien/si,hatt/ethättparaphraséiert
mirhätteparaphraséiert
dirhättparaphraséiert
sihätteparaphraséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparaphraséier!
Plurielparaphraséiert!
paraphraséiert
paraphraséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles