E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

paraphéieren paraphieren (D)parafer (F)
Stammformen paraphéierenparaphéiertparaphéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparaphéieren
duparaphéiers
hien/si,hatt/etparaphéiert
mirparaphéieren
dirparaphéiert
siparaphéieren
Passé composé
echhuparaphéiert
duhuesparaphéiert
hien/si,hatt/ethuetparaphéiert
mirhuparaphéiert
dirhuttparaphéiert
sihuparaphéiert
Plus-que-parfait
echhatparaphéiert
duhasparaphéiert
hien/si,hatt/ethatparaphéiert
mirhateparaphéiert
dirhatparaphéiert
sihateparaphéiert
Futur I
echwäert paraphéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert paraphéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparaphéieren
dugéifsparaphéieren
hien/si,hatt/etgéifparaphéieren
mirgéifeparaphéieren
dirgéiftparaphéieren
sigéifeparaphéieren
Conditionnel Passé composé
echhättparaphéiert
duhässparaphéiert
hien/si,hatt/ethättparaphéiert
mirhätteparaphéiert
dirhättparaphéiert
sihätteparaphéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparaphéier!
Plurielparaphéiert!
paraphéiert
paraphéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles