E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

paraph-éier-en paraphieren (D)parafer (F)
Stammformen paraph-éier-enparaph-éier-tparaph-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparaph-éier-en
duparaph-éier-s
hien/si,hatt/etparaph-éier-t
mirparaph-éier-en
dirparaph-éier-t
siparaph-éier-en
Passé composé
echhuparaph-éier-t
duhuesparaph-éier-t
hien/si,hatt/ethuetparaph-éier-t
mirhuparaph-éier-t
dirhuttparaph-éier-t
sihuparaph-éier-t
Plus-que-parfait
echhatparaph-éier-t
duhasparaph-éier-t
hien/si,hatt/ethatparaph-éier-t
mirhateparaph-éier-t
dirhatparaph-éier-t
sihateparaph-éier-t
Futur I
echwäert paraph-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert paraph-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparaph-éier-en
dugéifsparaph-éier-en
hien/si,hatt/etgéifparaph-éier-en
mirgéifeparaph-éier-en
dirgéiftparaph-éier-en
sigéifeparaph-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättparaph-éier-t
duhässparaph-éier-t
hien/si,hatt/ethättparaph-éier-t
mirhätteparaph-éier-t
dirhättparaph-éier-t
sihätteparaph-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparaph-éier!
Plurielparaph-éier-t!
paraph-éier-t
paraph-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles