E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

paréieren parieren (D)obéir, parer (F)
Stammformen paréierenparéiertparéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparéieren
duparéiers
hien/si,hatt/etparéiert
mirparéieren
dirparéiert
siparéieren
Passé composé
echhuparéiert
duhuesparéiert
hien/si,hatt/ethuetparéiert
mirhuparéiert
dirhuttparéiert
sihuparéiert
Plus-que-parfait
echhatparéiert
duhasparéiert
hien/si,hatt/ethatparéiert
mirhateparéiert
dirhatparéiert
sihateparéiert
Futur I
echwäert paréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert paréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparéieren
dugéifsparéieren
hien/si,hatt/etgéifparéieren
mirgéifeparéieren
dirgéiftparéieren
sigéifeparéieren
Conditionnel Passé composé
echhättparéiert
duhässparéiert
hien/si,hatt/ethättparéiert
mirhätteparéiert
dirhättparéiert
sihätteparéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparéier!
Plurielparéiert!
paréiert
paréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles