E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

par-éier-en parieren (D)obéir, parer (F)
Stammformen par-éier-enpar-éier-tpar-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpar-éier-en
dupar-éier-s
hien/si,hatt/etpar-éier-t
mirpar-éier-en
dirpar-éier-t
sipar-éier-en
Passé composé
echhupar-éier-t
duhuespar-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpar-éier-t
mirhupar-éier-t
dirhuttpar-éier-t
sihupar-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpar-éier-t
duhaspar-éier-t
hien/si,hatt/ethatpar-éier-t
mirhatepar-éier-t
dirhatpar-éier-t
sihatepar-éier-t
Futur I
echwäert par-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert par-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpar-éier-en
dugéifspar-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpar-éier-en
mirgéifepar-éier-en
dirgéiftpar-éier-en
sigéifepar-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpar-éier-t
duhässpar-éier-t
hien/si,hatt/ethättpar-éier-t
mirhättepar-éier-t
dirhättpar-éier-t
sihättepar-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpar-éier!
Plurielpar-éier-t!
par-éier-t
par-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles