E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

parlementéieren parlamentieren (D)parlementer (F)
Stammformen parlementéierenparlementéiertparlementéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparlementéieren
duparlementéiers
hien/si,hatt/etparlementéiert
mirparlementéieren
dirparlementéiert
siparlementéieren
Passé composé
echhuparlementéiert
duhuesparlementéiert
hien/si,hatt/ethuetparlementéiert
mirhuparlementéiert
dirhuttparlementéiert
sihuparlementéiert
Plus-que-parfait
echhatparlementéiert
duhasparlementéiert
hien/si,hatt/ethatparlementéiert
mirhateparlementéiert
dirhatparlementéiert
sihateparlementéiert
Futur I
echwäert parlementéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert parlementéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparlementéieren
dugéifsparlementéieren
hien/si,hatt/etgéifparlementéieren
mirgéifeparlementéieren
dirgéiftparlementéieren
sigéifeparlementéieren
Conditionnel Passé composé
echhättparlementéiert
duhässparlementéiert
hien/si,hatt/ethättparlementéiert
mirhätteparlementéiert
dirhättparlementéiert
sihätteparlementéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparlementéier!
Plurielparlementéiert!
parlementéiert
parlementéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles