E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

parlement-éier-en parlamentieren (D)parlementer (F)
Stammformen parlement-éier-enparlement-éier-tparlement-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparlement-éier-en
duparlement-éier-s
hien/si,hatt/etparlement-éier-t
mirparlement-éier-en
dirparlement-éier-t
siparlement-éier-en
Passé composé
echhuparlement-éier-t
duhuesparlement-éier-t
hien/si,hatt/ethuetparlement-éier-t
mirhuparlement-éier-t
dirhuttparlement-éier-t
sihuparlement-éier-t
Plus-que-parfait
echhatparlement-éier-t
duhasparlement-éier-t
hien/si,hatt/ethatparlement-éier-t
mirhateparlement-éier-t
dirhatparlement-éier-t
sihateparlement-éier-t
Futur I
echwäert parlement-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert parlement-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparlement-éier-en
dugéifsparlement-éier-en
hien/si,hatt/etgéifparlement-éier-en
mirgéifeparlement-éier-en
dirgéiftparlement-éier-en
sigéifeparlement-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättparlement-éier-t
duhässparlement-éier-t
hien/si,hatt/ethättparlement-éier-t
mirhätteparlement-éier-t
dirhättparlement-éier-t
sihätteparlement-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparlement-éier!
Plurielparlement-éier-t!
parlement-éier-t
parlement-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles