E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

parod-éier-en parodieren (D)parodier (F)
Stammformen parod-éier-enparod-éier-tparod-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparod-éier-en
duparod-éier-s
hien/si,hatt/etparod-éier-t
mirparod-éier-en
dirparod-éier-t
siparod-éier-en
Passé composé
echhuparod-éier-t
duhuesparod-éier-t
hien/si,hatt/ethuetparod-éier-t
mirhuparod-éier-t
dirhuttparod-éier-t
sihuparod-éier-t
Plus-que-parfait
echhatparod-éier-t
duhasparod-éier-t
hien/si,hatt/ethatparod-éier-t
mirhateparod-éier-t
dirhatparod-éier-t
sihateparod-éier-t
Futur I
echwäert parod-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert parod-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparod-éier-en
dugéifsparod-éier-en
hien/si,hatt/etgéifparod-éier-en
mirgéifeparod-éier-en
dirgéiftparod-éier-en
sigéifeparod-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättparod-éier-t
duhässparod-éier-t
hien/si,hatt/ethättparod-éier-t
mirhätteparod-éier-t
dirhättparod-éier-t
sihätteparod-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparod-éier!
Plurielparod-éier-t!
parod-éier-t
parod-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles