E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

parzell-éier-en parzellieren (D)parcelliser (F)
Stammformen parzell-éier-enparzell-éier-tparzell-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echparzell-éier-en
duparzell-éier-s
hien/si,hatt/etparzell-éier-t
mirparzell-éier-en
dirparzell-éier-t
siparzell-éier-en
Passé composé
echhuparzell-éier-t
duhuesparzell-éier-t
hien/si,hatt/ethuetparzell-éier-t
mirhuparzell-éier-t
dirhuttparzell-éier-t
sihuparzell-éier-t
Plus-que-parfait
echhatparzell-éier-t
duhasparzell-éier-t
hien/si,hatt/ethatparzell-éier-t
mirhateparzell-éier-t
dirhatparzell-éier-t
sihateparzell-éier-t
Futur I
echwäert parzell-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert parzell-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifparzell-éier-en
dugéifsparzell-éier-en
hien/si,hatt/etgéifparzell-éier-en
mirgéifeparzell-éier-en
dirgéiftparzell-éier-en
sigéifeparzell-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättparzell-éier-t
duhässparzell-éier-t
hien/si,hatt/ethättparzell-éier-t
mirhätteparzell-éier-t
dirhättparzell-éier-t
sihätteparzell-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierparzell-éier!
Plurielparzell-éier-t!
parzell-éier-t
parzell-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles