E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

apassen magerecht einfgen (D)ajuster [aux dimensions imposes] (F)
Stammformen apassenpasst anagepasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpassen an
dupass an
hien/si,hatt/etpasst an
mirpassen an
dirpasst an
sipassen an
Pass compos
echhunnagepasst
duhuesagepasst
hien/si,hatt/ethuetagepasst
mirhunnagepasst
dirhuttagepasst
sihunnagepasst
Plus-que-parfait
echhatagepasst
duhasagepasst
hien/si,hatt/ethatagepasst
mirhatenagepasst
dirhatagepasst
sihatenagepasst
Futur I
echwäert apassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agepasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifapassen
dugéifsapassen
hien/si,hatt/etgéifapassen
mirgéifenapassen
dirgéiftapassen
sigéifenapassen
Conditionnel Pass compos
echhttagepasst
duhssagepasst
hien/si,hatt/ethttagepasst
mirhttenagepasst
dirhttagepasst
sihttenagepasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpass an!
Plurielpasst an!
agepasst
apassen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erapassenofpassenoppassenpassenupassenverpassen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles