E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erapassen hereinpassen (D)entrer dans (vement) (F)
Stammformen erapassenpasst eraneragepasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpassen eran
dupass eran
hien/si,hatt/etpasst eran
mirpassen eran
dirpasst eran
sipassen eran
Pass compos
echhunneragepasst
duhueseragepasst
hien/si,hatt/ethueteragepasst
mirhunneragepasst
dirhutteragepasst
sihunneragepasst
Plus-que-parfait
echhateragepasst
duhaseragepasst
hien/si,hatt/ethateragepasst
mirhateneragepasst
dirhateragepasst
sihateneragepasst
Futur I
echwäert erapassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragepasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferapassen
dugéifserapassen
hien/si,hatt/etgéiferapassen
mirgéifenerapassen
dirgéifterapassen
sigéifenerapassen
Conditionnel Pass compos
echhtteragepasst
duhsseragepasst
hien/si,hatt/ethtteragepasst
mirhtteneragepasst
dirhtteragepasst
sihtteneragepasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpass eran!
Plurielpasst eran!
eragepasst
erapassen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apassenofpassenoppassenpassenupassenverpassen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles