E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erapass-en hereinpassen (D)entrer dans (vement) (F)
Stammformen erapass-enpass-t eranerage-pass-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpass-en eran
dupas-s eran
hien/si,hatt/etpass-t eran
mirpass-en eran
dirpass-t eran
sipass-en eran
Pass compos
echhunnerage-pass-t
duhueserage-pass-t
hien/si,hatt/ethueterage-pass-t
mirhunnerage-pass-t
dirhutterage-pass-t
sihunnerage-pass-t
Plus-que-parfait
echhaterage-pass-t
duhaserage-pass-t
hien/si,hatt/ethaterage-pass-t
mirhatenerage-pass-t
dirhaterage-pass-t
sihatenerage-pass-t
Futur I
echwäert erapass-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-pass-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferapass-en
dugéifserapass-en
hien/si,hatt/etgéiferapass-en
mirgéifenerapass-en
dirgéifterapass-en
sigéifenerapass-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-pass-t
duhsserage-pass-t
hien/si,hatt/ethtterage-pass-t
mirhttenerage-pass-t
dirhtterage-pass-t
sihttenerage-pass-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpass eran!
Plurielpass-t eran!
erage-pass-t
erapass-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apass-enofpass-enoppass-enpass-enupass-enverpass-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles