E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verpassen verpassen (D)rater (F)
Stammformen verpassenverpasstverpasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverpassen
duverpass
hien/si,hatt/etverpasst
mirverpassen
dirverpasst
siverpassen
Pass compos
echhuverpasst
duhuesverpasst
hien/si,hatt/ethuetverpasst
mirhuverpasst
dirhuttverpasst
sihuverpasst
Plus-que-parfait
echhatverpasst
duhasverpasst
hien/si,hatt/ethatverpasst
mirhateverpasst
dirhatverpasst
sihateverpasst
Futur I
echwäert verpassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verpasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverpassen
dugéifsverpassen
hien/si,hatt/etgéifverpassen
mirgéifeverpassen
dirgéiftverpassen
sigéifeverpassen
Conditionnel Pass compos
echhttverpasst
duhssverpasst
hien/si,hatt/ethttverpasst
mirhätteverpasst
dirhttverpasst
sihätteverpasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverpass!
Plurielverpasst!
verpasst
verpassen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apassenerapassenofpassenoppassenpassenupassen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles