E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mblosen umblasen (D)souffler (pour faire tomber qch.) (F)
Stammformen mblosenblist mmgeblosen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (m-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echblosen m
dublis m
hien/si,hatt/etblist m
mirblosen m
dirbloost m
siblosen m
Prtrit
ech*blous m
du*blous m
hien/si,hatt/et*bloust m
mir*blousen m
dir*bloust m
si*blousen m
Pass compos
echhunnmgeblosen
duhuesmgeblosen
hien/si,hatt/ethuetmgeblosen
mirhunnmgeblosen
dirhuttmgeblosen
sihunnmgeblosen
Plus-que-parfait
echhatmgeblosen
duhasmgeblosen
hien/si,hatt/ethatmgeblosen
mirhatenmgeblosen
dirhatmgeblosen
sihatenmgeblosen
Futur I
echwäert mblosen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeblosen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblis m
dublis m
hien/si,hatt/etblist m
mirblisen m
dirblist m
siblisen m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmblosen
dugéifsmblosen
hien/si,hatt/etgéifmblosen
mirgéifenmblosen
dirgéiftmblosen
sigéifenmblosen
Conditionnel Pass compos
echhttmgeblosen
duhssmgeblosen
hien/si,hatt/ethttmgeblosen
mirhttenmgeblosen
dirhttmgeblosen
sihttenmgeblosen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblos m!
Plurielbloost m!
mgeblosen
mblosen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausblosenblosenerausblosenerblosenewechblosenofblosenopblosenublosen
Remarquen (intern)
Prteritum/Konjunktiv gebruchlich??
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles