E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

passen passen (D)passer (F)
Stammformen passenpasstgepasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpassen
dupass
hien/si,hatt/etpasst
mirpassen
dirpasst
sipassen
Pass compos
echhugepasst
duhuesgepasst
hien/si,hatt/ethuetgepasst
mirhugepasst
dirhuttgepasst
sihugepasst
Plus-que-parfait
echhatgepasst
duhasgepasst
hien/si,hatt/ethatgepasst
mirhategepasst
dirhatgepasst
sihategepasst
Futur I
echwäert passen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpassen
dugéifspassen
hien/si,hatt/etgéifpassen
mirgéifepassen
dirgéiftpassen
sigéifepassen
Conditionnel Pass compos
echhttgepasst
duhssgepasst
hien/si,hatt/ethttgepasst
mirhättegepasst
dirhttgepasst
sihättegepasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpass!
Plurielpasst!
gepasst
passen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apassenerapassenofpassenoppassenupassenverpassen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles