E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pass-éier-en passieren (D)passer (F)
Stammformen pass-éier-enpass-éier-tpass-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpass-éier-en
dupass-éier-s
hien/si,hatt/etpass-éier-t
mirpass-éier-en
dirpass-éier-t
sipass-éier-en
Passé composé
echhupass-éier-t
duhuespass-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpass-éier-t
mirhupass-éier-t
dirhuttpass-éier-t
sihupass-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpass-éier-t
duhaspass-éier-t
hien/si,hatt/ethatpass-éier-t
mirhatepass-éier-t
dirhatpass-éier-t
sihatepass-éier-t
Futur I
echwäert pass-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pass-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpass-éier-en
dugéifspass-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpass-éier-en
mirgéifepass-éier-en
dirgéiftpass-éier-en
sigéifepass-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpass-éier-t
duhässpass-éier-t
hien/si,hatt/ethättpass-éier-t
mirhättepass-éier-t
dirhättpass-éier-t
sihättepass-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpass-éier!
Plurielpass-éier-t!
pass-éier-t
pass-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles