E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pasteuriséieren pasteurisieren (D)pasteuriser (F)
Stammformen pasteuriséierenpasteuriséiertpasteuriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpasteuriséieren
dupasteuriséiers
hien/si,hatt/etpasteuriséiert
mirpasteuriséieren
dirpasteuriséiert
sipasteuriséieren
Passé composé
echhupasteuriséiert
duhuespasteuriséiert
hien/si,hatt/ethuetpasteuriséiert
mirhupasteuriséiert
dirhuttpasteuriséiert
sihupasteuriséiert
Plus-que-parfait
echhatpasteuriséiert
duhaspasteuriséiert
hien/si,hatt/ethatpasteuriséiert
mirhatepasteuriséiert
dirhatpasteuriséiert
sihatepasteuriséiert
Futur I
echwäert pasteuriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pasteuriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpasteuriséieren
dugéifspasteuriséieren
hien/si,hatt/etgéifpasteuriséieren
mirgéifepasteuriséieren
dirgéiftpasteuriséieren
sigéifepasteuriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättpasteuriséiert
duhässpasteuriséiert
hien/si,hatt/ethättpasteuriséiert
mirhättepasteuriséiert
dirhättpasteuriséiert
sihättepasteuriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpasteuriséier!
Plurielpasteuriséiert!
pasteuriséiert
pasteuriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles