E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pasteuris-éier-en pasteurisieren (D)pasteuriser (F)
Stammformen pasteuris-éier-enpasteuris-éier-tpasteuris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpasteuris-éier-en
dupasteuris-éier-s
hien/si,hatt/etpasteuris-éier-t
mirpasteuris-éier-en
dirpasteuris-éier-t
sipasteuris-éier-en
Passé composé
echhupasteuris-éier-t
duhuespasteuris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetpasteuris-éier-t
mirhupasteuris-éier-t
dirhuttpasteuris-éier-t
sihupasteuris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatpasteuris-éier-t
duhaspasteuris-éier-t
hien/si,hatt/ethatpasteuris-éier-t
mirhatepasteuris-éier-t
dirhatpasteuris-éier-t
sihatepasteuris-éier-t
Futur I
echwäert pasteuris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert pasteuris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpasteuris-éier-en
dugéifspasteuris-éier-en
hien/si,hatt/etgéifpasteuris-éier-en
mirgéifepasteuris-éier-en
dirgéiftpasteuris-éier-en
sigéifepasteuris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättpasteuris-éier-t
duhässpasteuris-éier-t
hien/si,hatt/ethättpasteuris-éier-t
mirhättepasteuris-éier-t
dirhättpasteuris-éier-t
sihättepasteuris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpasteuris-éier!
Plurielpasteuris-éier-t!
pasteuris-éier-t
pasteuris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles