E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

patentéieren patentieren (D)patenter (F)
Stammformen patentéierenpatentéiertpatentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpatentéieren
dupatentéiers
hien/si,hatt/etpatentéiert
mirpatentéieren
dirpatentéiert
sipatentéieren
Passé composé
echhupatentéiert
duhuespatentéiert
hien/si,hatt/ethuetpatentéiert
mirhupatentéiert
dirhuttpatentéiert
sihupatentéiert
Plus-que-parfait
echhatpatentéiert
duhaspatentéiert
hien/si,hatt/ethatpatentéiert
mirhatepatentéiert
dirhatpatentéiert
sihatepatentéiert
Futur I
echwäert patentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert patentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpatentéieren
dugéifspatentéieren
hien/si,hatt/etgéifpatentéieren
mirgéifepatentéieren
dirgéiftpatentéieren
sigéifepatentéieren
Conditionnel Passé composé
echhättpatentéiert
duhässpatentéiert
hien/si,hatt/ethättpatentéiert
mirhättepatentéiert
dirhättpatentéiert
sihättepatentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpatentéier!
Plurielpatentéiert!
patentéiert
patentéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles