E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erblosen nach Luft schnappen, sich erholen (D)reprendre son souffle (F)to gasp for breath (E)
Stammformen erblosenerblisterblosen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerblosen
duerblis
hien/si,hatt/eterblist
mirerblosen
direrbloost
sierblosen
Prtrit
ech*erblous
du*erblous
hien/si,hatt/et*erbloust
mir*erblousen
dir*erbloust
si*erblousen
Pass compos
echhunnerblosen
duhueserblosen
hien/si,hatt/ethueterblosen
mirhunnerblosen
dirhutterblosen
sihunnerblosen
Plus-que-parfait
echhaterblosen
duhaserblosen
hien/si,hatt/ethaterblosen
mirhatenerblosen
dirhaterblosen
sihatenerblosen
Futur I
echwäert erblosen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erblosen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echerblis
duerblis
hien/si,hatt/eterblist
mirerblisen
direrblist
sierblisen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferblosen
dugéifserblosen
hien/si,hatt/etgéiferblosen
mirgéifenerblosen
dirgéifterblosen
sigéifenerblosen
Conditionnel Pass compos
echhtterblosen
duhsserblosen
hien/si,hatt/ethtterblosen
mirhttenerblosen
dirhtterblosen
sihttenerblosen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererblos!
Plurielerbloost!
erblosen
erblosen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausblosenblosenmblosenerausblosenewechblosenofblosenopblosenublosen
Remarquen (intern)
Prteritum/Konjunktiv gebruchlich??
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles