E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erblos-en nach Luft schnappen, sich erholen (D)reprendre son souffle (F)to gasp for breath (E)
Stammformen erblos-enerblis-terblos-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerblos-en
duerbli-s
hien/si,hatt/eterblis-t
mirerblos-en
direrbloos-t
sierblos-en
Prtrit
ech*erblous
du*erblou-s
hien/si,hatt/et*erblous-t
mir*erblous-en
dir*erblous-t
si*erblous-en
Pass compos
echhunnerblos-en
duhueserblos-en
hien/si,hatt/ethueterblos-en
mirhunnerblos-en
dirhutterblos-en
sihunnerblos-en
Plus-que-parfait
echhaterblos-en
duhaserblos-en
hien/si,hatt/ethaterblos-en
mirhatenerblos-en
dirhaterblos-en
sihatenerblos-en
Futur I
echwäert erblos-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erblos-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echerblis
duerbli-s
hien/si,hatt/eterblis-t
mirerblis-en
direrblis-t
sierblis-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferblos-en
dugéifserblos-en
hien/si,hatt/etgéiferblos-en
mirgéifenerblos-en
dirgéifterblos-en
sigéifenerblos-en
Conditionnel Pass compos
echhtterblos-en
duhsserblos-en
hien/si,hatt/ethtterblos-en
mirhttenerblos-en
dirhtterblos-en
sihttenerblos-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererblos!
Plurielerbloos-t!
erblos-en
erblos-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausblos-enblos-enmblos-enerausblos-enewechblos-enofblos-enopblos-enublos-en
Remarquen (intern)
Prteritum/Konjunktiv gebruchlich??
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles