E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

patsch-en patschen (D)fumer (F)
Stammformen patsch-enpatsch-tge-patsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpatsch-en
dupatsch-s
hien/si,hatt/etpatsch-t
mirpatsch-en
dirpatsch-t
sipatsch-en
Pass compos
echhuge-patsch-t
duhuesge-patsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-patsch-t
mirhuge-patsch-t
dirhuttge-patsch-t
sihuge-patsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-patsch-t
duhasge-patsch-t
hien/si,hatt/ethatge-patsch-t
mirhatege-patsch-t
dirhatge-patsch-t
sihatege-patsch-t
Futur I
echwäert patsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-patsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpatsch-en
dugéifspatsch-en
hien/si,hatt/etgéifpatsch-en
mirgéifepatsch-en
dirgéiftpatsch-en
sigéifepatsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-patsch-t
duhssge-patsch-t
hien/si,hatt/ethttge-patsch-t
mirhättege-patsch-t
dirhttge-patsch-t
sihättege-patsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpatsch!
Plurielpatsch-t!
ge-patsch-t
patsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles