E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pätschen knallen (D)claquer (F)
Stammformen pätschenpätschtgepätscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpätschen
dupätschs
hien/si,hatt/etpätscht
mirpätschen
dirpätscht
sipätschen
Passé composé
echhugepätscht
duhuesgepätscht
hien/si,hatt/ethuetgepätscht
mirhugepätscht
dirhuttgepätscht
sihugepätscht
Plus-que-parfait
echhatgepätscht
duhasgepätscht
hien/si,hatt/ethatgepätscht
mirhategepätscht
dirhatgepätscht
sihategepätscht
Futur I
echwäert pätschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gepätscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpätschen
dugéifspätschen
hien/si,hatt/etgéifpätschen
mirgéifepätschen
dirgéiftpätschen
sigéifepätschen
Conditionnel Passé composé
echhättgepätscht
duhässgepätscht
hien/si,hatt/ethättgepätscht
mirhättegepätscht
dirhättgepätscht
sihättegepätscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpätsch!
Plurielpätscht!
gepätscht
pätschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles