E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

pätsch-en knallen (D)claquer (F)
Stammformen pätsch-enpätsch-tge-pätsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echpätsch-en
dupätsch-s
hien/si,hatt/etpätsch-t
mirpätsch-en
dirpätsch-t
sipätsch-en
Passé composé
echhuge-pätsch-t
duhuesge-pätsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-pätsch-t
mirhuge-pätsch-t
dirhuttge-pätsch-t
sihuge-pätsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-pätsch-t
duhasge-pätsch-t
hien/si,hatt/ethatge-pätsch-t
mirhatege-pätsch-t
dirhatge-pätsch-t
sihatege-pätsch-t
Futur I
echwäert pätsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-pätsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpätsch-en
dugéifspätsch-en
hien/si,hatt/etgéifpätsch-en
mirgéifepätsch-en
dirgéiftpätsch-en
sigéifepätsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-pätsch-t
duhässge-pätsch-t
hien/si,hatt/ethättge-pätsch-t
mirhättege-pätsch-t
dirhättge-pätsch-t
sihättege-pätsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpätsch!
Plurielpätsch-t!
ge-pätsch-t
pätsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles