E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

patt-en
Stammformen patt-enpat-tge-pat-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echpatt-en
dupatt-s
hien/si,hatt/etpat-t
mirpatt-en
dirpat-t
sipatt-en
Pass compos
echhuge-pat-t
duhuesge-pat-t
hien/si,hatt/ethuetge-pat-t
mirhuge-pat-t
dirhuttge-pat-t
sihuge-pat-t
Plus-que-parfait
echhatge-pat-t
duhasge-pat-t
hien/si,hatt/ethatge-pat-t
mirhatege-pat-t
dirhatge-pat-t
sihatege-pat-t
Futur I
echwäert patt-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-pat-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifpatt-en
dugéifspatt-en
hien/si,hatt/etgéifpatt-en
mirgéifepatt-en
dirgéiftpatt-en
sigéifepatt-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-pat-t
duhssge-pat-t
hien/si,hatt/ethttge-pat-t
mirhättege-pat-t
dirhttge-pat-t
sihättege-pat-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierpatt!
Plurielpat-t!
ge-pat-t
patt-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles