E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerpechen berkleben (D)coller sur (F)
Stammformen iwwerpecheniwwerpechtiwwerpecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerpechen
duiwwerpechs
hien/si,hatt/etiwwerpecht
miriwwerpechen
diriwwerpecht
siiwwerpechen
Pass compos
echhunniwwerpecht
duhuesiwwerpecht
hien/si,hatt/ethuetiwwerpecht
mirhunniwwerpecht
dirhuttiwwerpecht
sihunniwwerpecht
Plus-que-parfait
echhatiwwerpecht
duhasiwwerpecht
hien/si,hatt/ethatiwwerpecht
mirhateniwwerpecht
dirhatiwwerpecht
sihateniwwerpecht
Futur I
echwäert iwwerpechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerpecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerpechen
dugéifsiwwerpechen
hien/si,hatt/etgéifiwwerpechen
mirgéifeniwwerpechen
dirgéiftiwwerpechen
sigéifeniwwerpechen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerpecht
duhssiwwerpecht
hien/si,hatt/ethttiwwerpecht
mirhtteniwwerpecht
dirhttiwwerpecht
sihtteniwwerpecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerpech!
Plurieliwwerpecht!
iwwerpecht
iwwerpechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apechendroppechendrupechenoppechenpechenupechenverpechenzoupechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles