E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerpech-en berkleben (D)coller sur (F)
Stammformen iwwerpech-eniwwerpech-tiwwerpech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerpech-en
duiwwerpech-s
hien/si,hatt/etiwwerpech-t
miriwwerpech-en
diriwwerpech-t
siiwwerpech-en
Pass compos
echhunniwwerpech-t
duhuesiwwerpech-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerpech-t
mirhunniwwerpech-t
dirhuttiwwerpech-t
sihunniwwerpech-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerpech-t
duhasiwwerpech-t
hien/si,hatt/ethatiwwerpech-t
mirhateniwwerpech-t
dirhatiwwerpech-t
sihateniwwerpech-t
Futur I
echwäert iwwerpech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerpech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerpech-en
dugéifsiwwerpech-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerpech-en
mirgéifeniwwerpech-en
dirgéiftiwwerpech-en
sigéifeniwwerpech-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerpech-t
duhssiwwerpech-t
hien/si,hatt/ethttiwwerpech-t
mirhtteniwwerpech-t
dirhttiwwerpech-t
sihtteniwwerpech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerpech!
Plurieliwwerpech-t!
iwwerpech-t
iwwerpech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
apech-endroppech-endrupech-enoppech-enpech-enupech-enverpech-enzoupech-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles