E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechblosen wegpusten (D)souffler (F)
Stammformen ewechblosenblist ewechewechgeblosen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ewech-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echblosen ewech
dublis ewech
hien/si,hatt/etblist ewech
mirblosen ewech
dirbloost ewech
siblosen ewech
Prtrit
ech*blous ewech
du*blous ewech
hien/si,hatt/et*bloust ewech
mir*blousen ewech
dir*bloust ewech
si*blousen ewech
Pass compos
echhunnewechgeblosen
duhuesewechgeblosen
hien/si,hatt/ethuetewechgeblosen
mirhunnewechgeblosen
dirhuttewechgeblosen
sihunnewechgeblosen
Plus-que-parfait
echhatewechgeblosen
duhasewechgeblosen
hien/si,hatt/ethatewechgeblosen
mirhatenewechgeblosen
dirhatewechgeblosen
sihatenewechgeblosen
Futur I
echwäert ewechblosen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeblosen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblis ewech
dublis ewech
hien/si,hatt/etblist ewech
mirblisen ewech
dirblist ewech
siblisen ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechblosen
dugéifsewechblosen
hien/si,hatt/etgéifewechblosen
mirgéifenewechblosen
dirgéiftewechblosen
sigéifenewechblosen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgeblosen
duhssewechgeblosen
hien/si,hatt/ethttewechgeblosen
mirhttenewechgeblosen
dirhttewechgeblosen
sihttenewechgeblosen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblos ewech!
Plurielbloost ewech!
ewechgeblosen
ewechblosen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausblosenblosenmblosenerausblosenerblosenofblosenopblosenublosen
Remarquen (intern)
Prteritum/Konjunktiv gebruchlich??
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles