E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechblos-en wegpusten (D)souffler (F)
Stammformen ewechblos-enblis-t ewechewechge-blos-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ewech-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echblos-en ewech
dubli-s ewech
hien/si,hatt/etblis-t ewech
mirblos-en ewech
dirbloos-t ewech
siblos-en ewech
Prtrit
ech*blous ewech
du*blou-s ewech
hien/si,hatt/et*blous-t ewech
mir*blous-en ewech
dir*blous-t ewech
si*blous-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-blos-en
duhuesewechge-blos-en
hien/si,hatt/ethuetewechge-blos-en
mirhunnewechge-blos-en
dirhuttewechge-blos-en
sihunnewechge-blos-en
Plus-que-parfait
echhatewechge-blos-en
duhasewechge-blos-en
hien/si,hatt/ethatewechge-blos-en
mirhatenewechge-blos-en
dirhatewechge-blos-en
sihatenewechge-blos-en
Futur I
echwäert ewechblos-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-blos-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblis ewech
dubli-s ewech
hien/si,hatt/etblis-t ewech
mirblis-en ewech
dirblis-t ewech
siblis-en ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechblos-en
dugéifsewechblos-en
hien/si,hatt/etgéifewechblos-en
mirgéifenewechblos-en
dirgéiftewechblos-en
sigéifenewechblos-en
Conditionnel Pass compos
echhttewechge-blos-en
duhssewechge-blos-en
hien/si,hatt/ethttewechge-blos-en
mirhttenewechge-blos-en
dirhttewechge-blos-en
sihttenewechge-blos-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblos ewech!
Plurielbloos-t ewech!
ewechge-blos-en
ewechblos-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausblos-enblos-enmblos-enerausblos-enerblos-enofblos-enopblos-enublos-en
Remarquen (intern)
Prteritum/Konjunktiv gebruchlich??
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles